Kimono

Kimono - Části ženského kimona

7. dubna 2009 v 19:11 | Sime ©

Kimono - Materiály

5. dubna 2009 v 11:07 | Sime ©
Kimona pro muže jsou dostupná v různých velikostech, ale kimona pro ženy jsou typicky stejně velká a jsou přizpůsobována různým rozměrům těla zahýbáním a skládáním. Ideálně ušité kimono má rukávy končící u zápěstí, když jsou ruce spuštěné. Mužské kimono by mělo být o něco delší než je mužova postava a přebytečná délka se v pase zapošívá. Ženské kimona je delší asi o 20 cm než postava jeho majitelky, aby bylo možné vytvořit ohašori - sklad, který je vidět pod obi.

Kimono - Historie

4. dubna 2009 v 19:32 | Sime ©
První kimona byla silně ovlivněna tradičním čínským oblečením zvaným hanfu kvůli značnému kulturnímu propojení mezi Čínou a Japonskem už v 5. století n. l. Čínská móda přišla mezi Japonce však až v 8. století a překrývající se límec se stal hlavně ženskou módou. Během japonského období Heian (794 - 1192) začalo být kimono více stylizované, přestože se přes něj pořád nosila polosukně období Edo (1603 - 1876) se začaly prodlužovat rukávy, hlavně mezi svobodnými ženami a obi začala být širší, s různýmy novými styly vázání. Od té doby zůstala jak ženská tak mužská kimona v podstatě nezměněna.

Zdroj cs.wikipedia

Kimono

4. dubna 2009 v 18:58 | Sime ©
Kimono (Japonsky 着物, doslova "oděv", "šat") je tradiční Japonský oděv. Původně slovo kimono označovalo všechny typy oblečení, ale později se začalo používat pro zvláštní typ tradičního plnně dlouhého roucha. Originální a přesný název by měl být wafuku (和服, doslova "oblečení japonského stylu").
Kimona jsou rovně střižená roucha tvaru T sahající po kotníky, s límcem a širokými, plně dlouhými rukávy. Kimona se váží kolem těla, vždy levou stranou přes pravou (výjimkou je pouze oblékání mrtvého při pohřbu) a upevněná širokým pásem nazývaným obi, který je obvykle vázán vzadu. Kimona se většinou nosí s tradiční obuví (především s dřeváky geta nebo sandály zóri) a "ponožkami" s odděleným palcem - tabi.

 
 

Reklama